Efsane telefonlar bizi dinliyor mu doğrusu ne ?

Efsane telefonlar,  günümüzün hatta çağımızın en çok tehlike saçan teknolojisi hakkında bilgilendirme ve bu bir kaç yöntem ile nasıl engelleriz bu işlemler nelerdir bakacağız.
İnternet, insanların, Facebook ve Google‘ın beğenilerinin, aşırı hedefli reklamlar sunmak için kullanıcıları gözetlediğini kanıtladığını iddia ettiği sosyal medyadaki yayın ve videolarla doludur.
Videolar son aylarda insanların ürünlerden bahsettiğini gösterdikten sonra video başlarına veya reklam çıkışlarına açık bir şekil de gösterilmektedir.

Türk siber araştırmacılarla yaptığım kısa görüşmeler sonucun da bu iki Efsane telefonlar da denemeler yaptılar  bir Samsung Android telefonu ve bir diğeri Apple iPhone’u  bir “ses odasına” yerleştirdiler. 30 dakika boyunca sürekli bir şekilde  kedi ve köpek maması reklamlarının sesini çaldılar. Ayrıca sessiz bir odaya iki aynı telefondan koydular

Facebook, Instagram, Chrome, SnapChat, YouTube

Güvenlik uzmanları, her platforma verilen tüm izinlerle Facebook, Instagram, Chrome, SnapChat, YouTube ve Amazon için uygulamaları açık tuttu. Daha sonra her platformdaki evcil hayvan yemi ile ilgili reklamları ve daha sonra ziyaret ettikleri web sayfalarını aradılar. Ayrıca test aşamasında telefonlardaki batarya kullanımını ve veri tüketimini analiz ettiler. Daha sonra her platformdaki evcil hayvan yemi ile ilgili reklamları ve daha sonra ziyaret ettikleri web sayfalarını aradılar. Ayrıca test aşamasında telefonlardaki batarya kullanımını ve veri tüketimini analiz ettiler.

Deneyi üç gün boyunca aynı anda tekrarladılar ve “ses odası” telefonlarında ilgili evcil hayvan gıda ilanlarının olmadığını ve veri ya da pil kullanımında önemli bir artış olmadığını belirttiler.
“Ses odası” ndaki telefonlarda ve sessiz odalarda görülen aktiviteler benzerdi. Cihazlardan aktarılan verileri kaydettiler – ancak düşük seviyelerde ve Siri veya Hey Google gibi sanal asistanlar aktifken görülen miktarın yakınında değildi.

Türk siber güvenlik uzmanı   sistem mühendisi İbrahim şah şunları söyledi: “Testlerimizden elde ettiğimiz verilerin 30 dakikalık bir süre zarfında sanal asistan verilerinden çok daha düşük olduğunu gözlemledik; Bu test edilen uygulamalardan herhangi birinde oluyor.

Şah, “olası bir durum olsaydı , Efsane telefonlar ile veri kullanımının sanal asistanların veri tüketimi kadar yüksek olmasını beklerdik” dedi. Yıllardır teknoloji devleri casusluk için cep telefonlarımızdaki mikrofonları kullandıkları yönündeki önerileri reddetti. Geçen yıl, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’ bunu açıkça reddetti.

Android Efsane telefonlar uygulamalarının çoğunun sessiz odalarda daha fazla veri kullandığını ve ses dolu odalarda daha fazla kullanan birçok iOS uygulamasının kullanıldığını ortaya koydu. Analistler, bunun neden böyle olduğundan emin olmadıklarını, ancak sorunu araştırmaya kararlı olduklarını söylüyorlar. Her şeye rağmen, şirket kurucusu ve genel müdür Göksel SARI, genel sonuçların, herhangi bir önemli verinin gizli transferinin gerçekleşmediğini gösterdiğinden emin olunmasını savunuyor.

Sonuçta, bilgi güvenliği endüstrisinde yıllardır gerçeği bilenler, teknoloji devlerinin bizim hakkımızda çok şey bildiklerini, aslında hedefli reklamlara hizmet etmek için konuşmamızı dinlemelerine gerek kalmayacaklarını şaşırtmamaldır. Gerçek şu ki, reklam verenlerin kullanıcıları etkilemek ve reklam yerleşimi yapmak için  karmaşık yolları var.

Konum verileri, göz atma geçmişi ve izleme pikselleri, örneğin tümü satın alma hakkında ne düşündüğünüzü tahmin etmek için yeterli bilgi sağlar. Ayrıca sizi sosyal medya bilgileri aracılığıyla arkadaşlarınızla ilişkilendirebilir ve aradıkları şeylerle ilginizi çekebileceğini tahmin edebilirler.

Bu teknikler de sürekli olarak gelişmekte ve gelişmektedir. Adsense  mobil reklamcılık ve güvenlik uzmanı Ria Krimsen şunları söyledi: “Gördüğünüz reklamlar, şirketlerin hakkınızda sahip olduğu çok büyük miktardaki verilerin bir sonucudur. Makinelerle çalışan reklam ağları arasında çok miktarda bilgiyi paylaşırlar. son derece güçlü öğrenme algoritmaları vardır.

Geçen Haziran ayında, Türkiyenin ‘nin Ankara ilinde olan Bilkent Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dünyadaki çeşitli Android uygulama mağazalarından 17.000 mobil uygulamayı test etti. Dinleme kanıtı bulamadılar – ancak göreceli olarak küçük uygulamaların üçüncü kişilere ekran görüntüleri ve hatta kullanıcı telefonu aktivitelerinin videolarını gönderdiğini keşfetti. Her ne kadar bu geliştirme amaçlı yapıldıysa da reklam amaçlı olmadığını belirttiler

Dipnot: 

Ayrıca ulus-devlet gruplarının casusluk amaçlı yüksek seviyeli hedeflerin mobil cihazlarına rutin olarak saldırdıkları da kabul edilmektedir.

Peki günümüzdeki insanlar bunlara karşı ne yapmalıdırlar.

  • Konum verilerinizi gerekmedikçe paylaşmayın
  • Her bir uygulama uygulama amacından çıkma niteliği taşır sebebi ise kullanıcılardan alınan izinler malesef ki  bir çok kullanıcı bu izinlerin ne işe yaradığını bilmiyor veya dikkat etmeden izin veriyor öyleki verilen izinler ile bir çok görüntü yazı ses dosyalarınıza ulaşabiliyor yazışmalarınızı rahat bir şekilde bakabiliyor verilen izinler sayesinde size tekrar sorma ihtiyacı, duymuyorlar bunun sebebi ise uygulamaları kurarken verilen yetkilendirme iznidir.
  • Yukarıdaki araştırma sonucunda Siri ve Hey Google asistanlarını gerekmedikçe devre dışı bırakın bu sizin dilendiğiniz anlamına gelmese de ufak bir gerçek var ki siriyle veya google ile yaptığınız aramalar çıkan reklamlar ile bağdaşıyor  bu durum ileri düzeyde tehlikeli olabilir bu sebep ile kapatmanız tavsiye olur.
  • Özellikle Android telefonlar da arka plan verilerinizi her zaman için kısıtlayın bu seçenek size nasıl bir yardımı dokunur derseniz bu yöntem sayesin de hem veri tasarrufu elde edersiniz hem de arka planda çalışan gizli uygulamları veya eklentileri engellemiş olursunuz .

Makalemi okuduğunuz için teşekkürler