Toplumsal Medyanın İş Hayatındaki Yeri ve Önemi

 

İŞ HAYATINDA SOSYAL MEDYA

Toplumsal Medyanın İş Hayatındaki Yeri ve Önemi toplumsal medya günümüzde birçok yazışma aracından daha fazlaca kullanılmakta ve daha etkili olmaktadır. İnternetin, günümüzün vazgeçilmezi haline gelmesiyle, iş yaşamı da toplumsal medyayı çeşitli amaçlar için kullanmaktadır. Toplumsal medyayı kullanan işletmeler kendilerine sınırsız bir pazar oluşturmuş ve bu sayede yeni alıcılarla ve potansiyel müşterileriyle karşı karşıya gelme fırsatı bulmuşlardır.

Toplumsal medya ile işletmeler ve müşteriler aynı ortamda kolayca buluşabilmekte ve süre kısıtlaması olmadan yazışma kurabilmektedirler. Toplumsal medya üstünden işletmelerin geri bildirim alması fazlaca kolaylaşmıştır. İşletmeler için ürünlerini tanıtma, reklam yapma ve halkla ilişkiler faaliyetleri toplumsal medya üstünden fazlaca düşük maliyetlerle yapılabilmektedir.

Toplumsal medya yalnız işletmeler ve müşterileri değil işletmelerin kendi arasındaki iletişimini de sağlamaktadır. İşletmeler için bir öteki avantaj ise toplumsal medya araçları üstünden çalışanlarını seçebilmesidir, toplumsal medya araçları işletmeler için büyük bir aday havuzu oluşturmaktadır. Kullanıcı sayılarına ve kullanım oranlarına bakılırsa toplumsal medya araçlarını sıralayacak olursak; Feysbuk, Twitter, Foursquare, Formspring, Google+ ve Linkedin dir.

 

Sosyal medya Nedir ?

Web 2.0’ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.